Prędzej, czy później, każdy staje się pacjentem i rozpoczyna proces leczenia. W toku procesu leczenia lekarze mają liczne obowiązki, do których między innymi należy informowanie pacjenta o stanie jego zdrowia, o planowanym sposobie leczenia oraz o mogących zaistnieć powikłaniach.
Pacjent powinien wyrazić świadomą zgodę na planowany sposób leczenia. Niestety w polskich realiach często dzieje się inaczej. Zdarza się także, iż w trakcie procesu leczenia, lekarze popełniają błędy w zakresie diagnozy lub wykonywanych zabiegów – nie działają zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej.
W opisanych wyżej sytuacjach pacjentowi przysługują roszczenia względem zakładów opieki zdrowotnej, lekarzy w nich zatrudnionych oraz towarzystw ubezpieczeniowych (obowiązkowe ubezpieczenie).
Należy jednak pamiętać, iż pogorszenie się stanu zdrowia pacjenta w następstwie zastosowanego leczenia nie zawsze oznacza, iż został popełniony błąd w sztuce lekarskiej. Dokonanie takiej oceny często nie jest łatwe i dlatego procesy o odszkodowania z tytułu błędów w sztuce lekarskiej są trudne i długotrwałe.